TASUTA kohaletoimetamine
tellimusele alates 45 EUR
TAGASTUSGARANTII
30 PÄEVA JOOKSUL!

IŠPLĖSTINĖ PAIEŠKA

Kasside märgtoit

Märg kassitoit on tõeline maiuspala kassidele. Eristatakse täistoitu ja täiendavat toitu. Täistoit on ideaalne alus kassi toitumiseks. Olemasolevate valikute hulgast on lihtne valida toit, mis teenib ja maitseb kassile hästi ning rahuldab kassihoidjat. Hea märg kassitoit, need on saadaval purkides, kotikestes või salvedes, mida saab kasutada ilma vanusepiiranguteta igapäevaseks toiduks nii noorematele, vanematele kui ka täiskasvanutele. Meie lemmikloomapood soovitame eriti Applaws, Dolina Noteci ja Animonda toite.

Loomasööt, teisiti tuntud kui täis toit on toit, mis katab kõigi oluliste toitainete vajaduse. See on kohandatud vastavalt individuaalsetele omadustele ja on saadaval paljudes maitsetes. Täiendavat lisa tarbimist ei ole vaja.  Täiendav märg kassitoit  ei tohi olla tema toitumise aluseks. Need on lihtsalt maiuspalad, mis täiendavad igapäevast toitu. Nad ei sisalda kõiki toitaineid või on neid liiga väikeses koguses, et katta päevane vajadus. Piisav, tasakaalustatud ja toitev toitumine hoolitseb kogu organismi nõuetekohase toimimise eest, toidab seda ja soodustab taastumist. Kõikide toitainete tagamine ei taga mitte ainult lemmiklooma ilusat välimust, vaid eelkõige tema tervist.  Parim kassitoit  imiteerivad ja lähenevad nende ainulaadsete loomade loomulikule toidule, nii et kassid valivad ja jumaldavad neid instinktiivselt!

Märg toit, olenemata tootjast on sellel mõned ühised omadused, mis eristavad seda kuivtoidust. Selleks, et jõuda ja tunda oma lemmiklooma maitsemeeli, võib hooldaja otsida märgtoite toodete hulgast, mis on kohandatud:

- kassi vanus (toit kassipoegadele, tiinetele ja imetavatele kassidele, täiskasvanud kassidele, vanematele kassidele)

- oma tegevust (kassid, kes ei käi väljas, välja lähedased kassid, aktiivsed kassid jne).

- kassi terviseprobleemid (allergiad, nt toidu- või nahaallergia. – hüpoallergeenne segu,

talumatus, nt teravilja suhtes– teraviljavaba toit, ülekaalulisus, kuseteede häired uriinisegu, neeruhaigused jne).

- varasemad ravimeetodid (kastratsiooni järgne söötmine, steriliseerimine, taastumine jne).

- veterinaararsti soovitused (nn veterinaartoidud) - raviotstarbelised toidud, mida loomaarstid soovitavad ja kasutavad lemmikloomade ravimisel. Need on siiski enamasti individuaalselt ette nähtud ja soovitatud tooted. Neid ei tohiks kasutada üksi, ilma loomaarsti järelevalveta.

Igal kassil on oma toidueelistused. Oluline kriteerium on kassi märja toidu maitse ja konsistents. Võib juhtuda, et konkreetne sobiv toit ei meeldi teie lemmikloomale mitte koostise, vaid just manustamisviisi tõttu. Mõnikord osutub probleem kehtetuks näiteks pärast toidu purustamist, tükeldamist või väikese vee lisamist. Kuid lemmikloomapood niisketoitude lai valik erineva konsistentsi võimaldab teil leida ja valida nende hulgast oma lemmik: moosid, moosid toidutükkidega, nn hakkliha, pasteedid, toidutükid tarretises või kastmes.

 

 

 Märg kassitoidu variandid:

Kassidele mõeldud märja toidu konservid

- Kassikonservid  erineva kaaluga (85, 100, 200, 400 g) - tavaliselt hakkliha, tarretise või kastme kujul. Sellised pakendid on kõige säästlikumad, avanenud ja söömata jäänud pakendid võib panna karpidesse ja hoida kuni 2-3 päeva külmikus või jagada kotti ja külmutada ning vajadusel piisab, kui need varakult välja võtta. Purgid on saadaval erinevates maitsetes ja erinevate lihaliikidega. Saadaval on nii täissöödad kui ka täiendsöödad.


 Märg kassitoit salvedes

- Toit 85, 100, 125 g kandikutes - saadaval erinevates tekstuurides, kuid kõige levinumad on pasteedid, moussid, tükid kastmes. See on kõige  eksklusiivsem tootegrupp. Pannides toit on mugav variant, sest seda ei ole vaja panna kaussidesse; kassid saavad toitu süüa otse pakendist. Grammid on tavaliselt väikesed, et neid saaks kasutada kahe kuni kolme toidukorra jaoks. Saadaval on nii täis- kui ka lisatoit.


Märg kassitoit kotikestes

- Toit kotikestes (85, 100, 125 g) - purgi järel teine kõige populaarsem pakenditüüp. Tassitoidud on saadaval pasteedi või tükkide kujul želees või kastmes ning on väga mugav lahendus kassihooldajatele. Neid on lihtne avada ja serveerida ning lusikaid ei ole vaja. Reeglina on need aga kallimad ja ebasäästlikumad kui konservid ning saadaval väiksemates pakendites - sõltuvalt lpiisab kahest kuni kolmest portsjonist. Need on tavaliselt täiendavad toidud.

 

 

Millist märja toitu oma kassile valida?

 Märg kassitoit tootmisprotsess algab koostisosade mehaanilise töötlemisega, st peenestamisega või tükeldamisega, millele järgneb valitud lisaainete lisamine ja saadud toote pakendamine. Viimane etapp on steriliseerimine kõrgel temperatuuril mitu kuni mitukümmend minutit.

Kassikonservid  säilitatakse kõige sagedamini steriliseerimise teel. See tehnoloogia võimaldab säilitada kasutatud tooraine maksimaalset toiteväärtust ning selle tõhusus tähendab, et tootjad ei pea enam lisama tarbetuid ja kunstlikke säilitusaineid.

Toit, mida me kassidele anname, peaks olema võimalikult lähedane nende loomulikule toidule. Aastatepikkune evolutsioon ja sellest tulenevad geneetilised tingimused on kujundanud ja kohandanud kassi organismi nii, et see saaks toiduväärtust liha põhisest toidust. Need tingimused ilmnevad üsna lühikeses seedesüsteemis, teatavate seedeensüümide puudumises, energia saamiseks peamiselt loomsetest rasvadest ja reguleerimata janukeskuses. Neid kohanemise omadusi arvesse võttes, kui valitakse parim sööt tähelepanu tuleks pöörata selle koostamisele; see peaks olema võimalikult lühike ja lihtne. Soovitav on vältida teravilja (või võimalikult vähe) ja minimeerida kasside varustamist süsivesikutega ning jätta suhkur täielikult välja. Liha (tervislik ja protsentuaalse koostisega) peaks olema koostises esimesel kohal, seejärel järgnevad rups ja võimaluse korral köögiviljad või puuviljad. Siiski tuleb meeles pidada, et puuviljad sisaldavad üsna palju suhkruid. Valgud ja rasvad hea kassitoit peaks olema loomset päritolu, sest ainult need on lihasööjate poolt lagundatavad ja omastatavad loomadele omastaval kujul. Tauriini lisamine kassi toidule on hädavajalik. Valmistoidus ei tohiks selle sisaldus langeda alla 1000 mg, mis on absolutne miinimum. Kõige optimaalsem vahemik on 1500-2000 mg. Tauriin tagab paljude elundite, näiteks südame ja nägemise nõuetekohase toimimise kasside organismis. Valgukogus peaks olema umbes 10%, rasvasisaldus 7-8% ja süsivesikute sisaldus 0-5%. Märgtoidu niiskusesisaldus kõigub vahemikus 72-83%..

Teraviljavaba märgtoit selle süsivesikute sisaldus on väiksem kui kuivtoidul ja energiasisaldus on madalam, kuid see on palju niiskem. Arvestades, et kassid tunnevad harva janu, vähendab vee pakkumine koos toiduga dehüdratsiooni ohtu.

Hea söötmine ei tohiks sisaldada säilitusaineid, värvaineid ega lõhna- ja maitseaineid. Piisava valgu- ja loomse rasvasisaldusega tasakaalustatud täissööt kiirendab lihaskoe taastumist, tugevdab luid ja liigeseid ning parandab naha ja karvkatte seisundit. Pärast paarinädalast söötmist on kassi kehakujul nähtavad muutused ja parem enesetunne. Tänu hästi seeditavatele ja imenduvatele koostisosadele väheneb väljaheidete maht ja selle lõhna intensiivsus.

 

Miks on märg kassitoit parem kui kuivtoit?

Eelkõige ei ole soovitatav kasside segatoitmine. Pange tähele, et kuiv toit on teistsugune pH kui kassi kõhul või märgsööt. Seetõttu ei tohiks kuiva ja märja sööda vaheline ajavahemik olla lühem kui 10 tundi.

Peamine kriteerium, mis eristab kahte söötmis meetodit, on nende niiskusesisaldus. Niiske toidu söötmine niisutab organismi, parandades seeläbi vereringe-, seede- ja uriini süsteemi toimimist. Veepuudus toidus võib põhjustada kõhukinnisust ja aeglustunud soole peristaltikat. Lisaks sellele tagab piisav vedeliku tarbimine suurema uriini tootmise, st parandab neeru filtratsiooni, mis omakorda mõjutab positiivselt neerude tervist ja funktsioneerimist. Kassipoegade, eakate kasside, eritumis- või kuseteede probleemidega kasside puhul on eriti soovitatav valida märja toidu söötmine.

Teine oluline tegur on lemmikloomatoidu teravilja sisaldus. Kuivatoidu puhul võib teravilja sisaldus olla kuni 70-80%, samas kui märja toidu puhul ei pruugi seda üldse esineda. Tasub meeles pidada, et kasside seedesüsteem on kohandatud võtma vastu peamiselt loomseid valke sisaldavat toitu, millele järgnevad loomsed rasvad. Need ained imenduvad ja kasutatakse kõige kergemini. Kõige suurema loomse valgu osakaaluga toidud pakuvad kassile täisväärtuslikku toitu, kergesti seeditavaid aineid ja küllastustunnet. Seetõttu on need pikemas perspektiivis tõhusamad ja kuluefektiivsed. Madala kvaliteediga toidu puhul, mis sisaldab suurel määral teravilja, tunneb kass end rahulolematuna ja tal on pidev isu.

Kuiv kassitoit on kontsentreeritum ning sisaldab ja annab seetõttu rohkem ainevahetuse energiat. Keskmiselt 1 g kuiva toodet annab neli korda rohkem kaloreid. See tähendab, et suurte tõugu kasside või väga aktiivsete kasside toitmisel ei pruugi kvaliteetne märgtoit lihtsalt olla ökonoomne. Ja odavamate ja vähem väärtuslikumate märgade toodete söötmine võib lõppeda puudustega, sest kass ei söö vajalikku suurt annust toitu, et katta nii energia- kui ka vitamiini vajadust. Halvema koostisega toiduaineid tuleks anda rohkem, sest nende ained on vähem kontsentreeritud ja imenduvad halvemini.

Vanematel kassidel, kellel on suuõõne probleemid või pärast hammaste eemaldamist, on sageli vähenenud söögiisu. See on seotud haistmis- ja maitsemeele halvenemisega ning valu ja ebamugavus tundega, mis tekib kõvade kuivtoidu tükkide närimisel. Muutes seda, kuidas nad toitmine kuivalt märjaks võib põhjustada nende mugavuse olulist paranemist, suu ärrituse vähenemist ja söögiisu suurenemist.

Palju sõltub loomast endast, igal kassil on oma eelistused ja lemmiktoit. Kuid reeglina on Valikuvõimelised või väikese isuga inimesed valivad märja toidu ja söövad seda kergemini. Võib-olla on see seotud sellega, et seda töödeldakse vähem, mis muudab kõik koostisosad maitsvamaks ja "värskemaks". Selles suhtes on selline toitumine pigem sarnane kassi looduslik toit.

 

 

SOOVITATAVAD ARTIKLID:

Kassi toidu õige säilitamine Rasvumine kassil1 2 3 4 5 6 7 8
9
1 2 3 4 5 6 7 8
9