TASUTA kohaletoimetamine
tellimusele alates 45 EUR
TAGASTUSGARANTII
30 PÄEVA JOOKSUL!

IŠPLĖSTINĖ PAIEŠKA

Koerte märgtoit

Märgtoit on suurepärane täiendus koera toidule. Vali maitsev toit, mis on pakendatud kotikesse, konservikarpi või muusse nõusse. Saadaval on märgtoitu kutsikatele, noortele, täiskasvanud ja vanematele koertele. Loe, milline märgtoit on Sinu koerale parim ja mida märgtoidu valimisel jälgida. Vaata, mis Sinu lemmikloomale kõige rohkem maitseb - vaht, želee või siis pasteet?

 

Koera toitmine on omanike jaoks esmatähtis. Enne toidu üle otsustamist küsitakse sageli, milline on kõige väärtuslikum toit ja kuidas see lemmikloomale maitseb. Kas valida kuiv- või märgtoit? Valikut ei lihtsusta ka see, et saadaval on väga palju erinevaid toite. Samas võimaldab see kindlasti palju rohkem katsetada.

Koera nõuetekohane toitmine hoiab teda heas vormis ning tagab kõik vajalikud toitained. Peale hea välimuse tagab see ka koera tervise ning siseelundite õige funktsioneerimise. Kvaliteetne ja esmaklassiline märg koeratoit on täielikult tasakaalustatud ja koostatud koerte loomulikku toitumist jäljendades.

Märja koeratoidu valik on tänapäeval ülimalt lai. Samas on kõigil neil toodetel ka ühiseid jooni ja on hea teada, mida lemmikloomale pakutakse.

Märga koeratoitu saab jagada järgmiste kriteeriumite järgi:

- vanus (toit kutsikatele, täiskasvanud koertele, vanematele koertele)

- aktiivsus (töökoerad, madala või väga kõrge aktiivsusega koerad jne)

- tervislik seisund (allergiad, nt toidutalumatus või nahaprobleemid, nt teraviljade tõttu, rasvumine, neeruhaigused, maksahaigused jne)

- erinevad raviprotseduurid (kastreerimine, steriliseerimine jne)

- arsti soovitus (st veterinaartoit) - veterinaari poolt lemmiklooma raviks soovitatud ravimtoit. Enamik neist toodetest on suunatud ja soovitatud individuaalseks kasutamiseks. Neid ei tohiks kasutada ilma veterinaari järelevalveta.

Koeraomanik saab valida parima ja sobivaima pakendi:

- erinevad kaaluga pakid (100, 200, 400, 800 g jne), milles on toit enamasti hakkliha, želee või kastme kujul. Selline pakend on kõige ökonoomsem, seda saab hoida avatuna külmkapis 2-3 päeva. Samuti võib toidu jagada kottidesse ja sügavkülmutada. Seda on saadaval on erinevate maitsete ning erinevat sorti lihaga.

- erineva kaaluga (100, 150, 300 g jne) nõud - nendesse on pakitud kõige eksklusiivsemad tooted. Saadaval on mitmesuguse konsistentsiga toite, kuid vahud, küpsised või želeed on suurepärased. Taldrikutel olev toit on mugav viis vältida toidukausi kasutamist, võimaldades koeral süüa otse pakist. Suurte koerte toitmisel on aga taldrikutele pakendatud toidu kogused tihti ebapraktilised.

- kotikesed (85, 100, 125 g jne) on purkide järel teine kõige levinum pakendiliik. Kotikeses olevad toidud on saadaval tarretise, kastme või tükkidena, mis on omanikule väga mugav lahendus. Neid on lihtne avada ja koerale anda. Lusikat pole vaja, samuti pole ohtu end ära määrida. Konservidest on need kallimad ja väiksema pakendi tõttu säilivad kauem. Suurte tõugude igapäevasel toitmisel pole see aga parim lahendus.

Tootjad on hoolt kandnud, et märg koeratoit rahuldaks isegi kõige valivamate koerte vajadused. Toite saadaval eri kujul ja konsistentsiga:

- toidutükkidega vaht

- toidutükkidega želee

- toidutükid kastmes

- hakkliha (nn lõunaliha)

- pasteet

Märgtoidu omadused

Märgtoidu tootmine algab koostisosade mehaanilise töötlemise ehk jahvatamisega. Järgmine etapp on toidu valmistamine ja pakendamine. Protsessi lõpetab steriliseerimine kõrgel temperatuuril mõne minuti jooksul. Märga koeratoitu säilitatakse suletud pakendites. Selline meetod võimaldab säilitada kasutatud koostisosade maksimaalset toiteväärtust ja protsess välistab vajaduse lisada tarbetuid ja kunstlikke säilitusaineid.

Ideaalne koeratoit koosneb umbes 85% loomsetest toodetest (50% liha, 20% rupskid, 15% luud) ja 15% taimsetest toodetest (10% köögiviljad, 5% puuviljad). Erinevad lisaained parandavad toidu maitset. Loomaomanik saab valida paljude valkude hulgast, mis toidus domineerivad. Eksootilisematest koostisosadest võivad domineerida näiteks uluki-, jaanalinnu- või faasaniliha, tavalisemad on linnuliha, veiseliha ja sealiha. Kuivtoidud võivad sisaldada ka puuvilju, näiteks õunu, banaane, vaarikaid, maasikaid, mustikad, jõhvikad, või köögivilju, näiteks peeti, sparglit, kapsast, porgandit või maitsetaimi.

Pööra tähelepanu toidu koostisele. Nimekiri peaks olema võimalikult lühike ja lihtne. Soovitatav on vältida teravilja (või anda seda võimalikult vähe) ja hoida süsivesikute tarbimine minimaalsel tasemel. Koerte toit peab sisaldama oomega-3 ja oomega-6 küllastumata rasvhappeid ja vitamiine, mis on organismi toimimiseks hädavajalikud. Lisaks on olulised ka mikroelemendid ja abrasiivained. Hea toit ei tohiks sisaldada säilitusaineid, toiduvärve ega aroomaineid.

Teraviljavaba märgtoit on väiksema süsivesikute ja energiasisaldusega kui kuivtoit, kuid selles on palju rohkem niiskust. Hea tekstuuriga märgtoidu valimisega tagab koeraomanik lemmikloomale vajalikud toitained ning hoolitseb tema tervise eest. Koera märgtoiduga toitmine mõjutab positiivselt koera seedimist ja kuseteid. Õiges koguses loomset valku ja loomset rasva sisaldav põhjalik retsept kiirendab lihaskoe taastumist, tugevdab luid ja liigeseid ning parandab naha ja karvkatte seisundit. Peale paari nädalat märgtoidu söömist muutub koera välimus ning paraneb meeleolu. Hästi imenduvad ja omastatavad koostisosad vähendavad väljaheidete mahtu ja lõhna intensiivsust.

Märg või kuiv koeratoit? Milline neist valida?

Märg koeratoit on 70-83% niiskusesisaldusega, samas kui kuiva koeratoidu niiskusesisaldus on vaid 10%. Veesisaldus toidus on oluline element, mis neid kaht toitmisviisi eristab. Märgtoidu söötmine vähendab dehüdratsiooni ohtu, parandades seeläbi vereringe-, seede- ja uriinisüsteemi toimimist. Veepuudus toidus võib põhjustada kõhukinnisust ja muid sooleprobleeme. Lisaks suurendab vajaliku koguse vedeliku joomine uriini hulka, s.t. neerude filtreerimine paraneb, mis omakorda mõjutab positiivselt nende tervist ja toimimist. Vanematel ja väga noortel koertel on janukeskus häiritud, mistõttu nad „unustavad“ juua. See on otsetee dehüdratsioonini. Seetõttu on kutsikate ning eakate, eritushäiretega või kuseteede probleemidega koerte toitmisel eriti soovitatav kasutada märgtoitu.

Teine erinevus on teravilja osakaal söödas. Kuivtoidus võib see olla kuni 70–80%, kuid märgtoidus ei pruugi seda üldse olla. Koera seedesüsteem on kohanenud peamiselt loomsetest valkudest ja seejärel loomsetest rasvadest koosneva toiduga. Need ained imenduvad kõige kergemini ning organism kasutab neid efektiivselt. Palju loomset valku sisaldav toit on koerale väga toitev. Seetõttu on see pikas perspektiivis tõhusam ja tasuvam. Madala kvaliteediga toidust, milles on palju teravilja, ei piisa Sinu lemmikloomale ning tal on pidev näljatunne.

Väga oluline on ka pakutava koeratoidu kalorsus. 1 g kuivtoitu annab keskmiselt neli korda rohkem metaboolset energiat (kalorite puudus). Sportlike või väga aktiivsete koerte toitmisel võib kvaliteetne märgtoit olla lihtsalt ebaökonoomne. Odavamate ja vähemväärtuslikumate märgtoitude tarbimisel koer aga süüa liiga vähe selleks, et rahuldada oma energia- ja vitamiinivajadust.

Suuõõneprobleemidega, puuduvate hammastega ning eakatel koertel võib tekkida valu ja ebamugavustunne, mis takistab söömist ja tekitab probleeme kõvade kuivtoidutükkide närimisel. Toitumise vahetamine kuivtoidult märgtoidule võib oluliselt parandada nende elukvaliteeti, vähendada suuärritust ja suurendada söögiisu.

Sõltuvalt koerast on igal neist oma eelistused ning lemmiktoidud. Väikese isuga ja valivamad loomad eelistavad aga üldiselt märga toitu ja söövad seda meelsamini. Põhjus võib olla vähemas töötlemises, mis aitab säilitada koostisosade aroomi ja värskuse. See on sarnane koera loomuliku toitumisega.

1 2 3 4 5 6 7 8
9
1 2 3 4 5 6 7 8
9