TASUTA kohaletoimetamine
tellimusele alates 45 EUR
TAGASTUSGARANTII
30 PÄEVA JOOKSUL!

IŠPLĖSTINĖ PAIEŠKA

Koerte kuivtoit

Koerale sobiva toidu valimine on lemmikloomaomaniku üks olulisemaid ja tõsisemaid otsuseid. Toit mõjutab lemmiklooma mitmel viisil. See aitab tagada tervise ja heaolu pikkadeks aastateks koera igas eluetapis, kutsikaeast kuni vanaduseni. Igal koeral on erinevad toitumisvajadused, erinev aktiivsus ja erinev energiatarbimine. Toitumisvajadustega kohanemata jätmine võib põhjustada vitamiinipuudust, siseorganitega seotud seedeprobleeme või ülekaalulisust / alakaalulisust. Milline on parim kuivtoit koertele? Valik on mitmekesine.

 

Turul on suur valik koerte kuivtoite. Iga omanik leiab toote, mis vastab tema koera ootustele ja eelistustele. Tootjad on toidud üksikasjalikult ja detailselt ära liigitanud.

Kuivtoitu saab valida järgmiste kategooriate alusel:

- vanus ( toit kutsikatele, täiskasvanud koertele, vanematele koertele)

- aktiivsus (töökoerad, madala või väga kõrge aktiivsusega koerad jne)

- tervislik seisund (allergiad, nt toidutalumatus või nahaprobleemid, nt teraviljade tõttu, rasvumine, neeruhaigused, maksahaigused jne)

- erinevad raviprotseduurid (kastreerimine, taastumine jne)

Kuivtoitude hulgas on erinevaid ravitoite, mida soovitavad veterinaarid ja mida kasutatakse koduloomade raviks. Toitumissoovitused on siiski individuaalsed. Ravitoitu võib kasutada vaid veterinaari järelevalve all.

 

Mis on kuivtoit ja millest see koosneb?

Kuivtoit on väga praktiline ja mugav lahendus kiire eluviisiga koeraomanikele. Toidud on tasakaalustatud, neid saab kombineerida mitmekesiste ja maitsvate lisanditega. Kuivtoit säilib kaua ja seda on lihtne doseerida. Suurimast toidukotist piisab mitmeks kuuks. Kuivtoit laguneb aeglaselt ja säilitab oma lõhna ning toiteväärtuse, kui seda hoitakse õigetes tingimustes, suletud kotis või karbis. Kuivtoitu ei ole vaja hoida külmikus ega eripakendis. Lemmikkrõbin võib olla koerale ka auhinnaks või stiimuliks dresseerimisel.

Sellist toitu valmistatakse ekstrusioonitehnoloogia abil. Kõigepealt jahvatatakse kõik kuivad koostisosad põhjalikult ning seejärel segatakse need kõrgel temperatuuril niiskete komponentidega. Ekstruuder surub kõrgsurve abil massi rulliks ning seejärel lõigatakse see sobiva kujuga graanuliteks. Siis jääb üle vaid toit kuivatada ja jahutada. Lõpuks kaetakse krõbinad maitset andva kihiga. Kõrge teravilja- ja süsivesikute sisaldus on vajalik valmistoidu kuju ja kõvaduse reguleerimiseks. Need teevad massi ka plastilisemaks.

Sellise kuivsööda tootmisel toimub dehüdratsioon. Seetõttu sisaldab see vaid 10% vett.

Kuidas koerale parimat kuivtoitu valida?

Ideaalne koeratoit peaks koosnema 85% ulatuses loomsetest toiduainetest (50% liha, 20% rupskid, 15% kondid) ja 15% köögiviljadest (10% köögiviljad, 5% puuviljad). Tootjad kasutavad kuivsöödas kuivatatud või värsket liha. Kuivatatud liha sisaldus võib olla 20-40%, samas kui värsket liha võib olla kuni 70% (vastab umbes 25%-le kuivatatud lihale).

Erinevad lisaained parandavad toidu maitset. Loomaomanik saab valida paljude valkude hulgast, mis toidus domineerivad. Eksootilisematest koostisosadest võivad domineerida näiteks uluki-, jaanalinnu- või faasaniliha, tavalisemad on linnuliha, veiseliha ja sealiha. Kuivtoidud võivad sisaldada ka puuvilju, näiteks õunu, banaane, vaarikaid, maasikaid, mustikad, jõhvikad, või köögivilju, näiteks peeti, sparglit, kapsast, porgandit või maitsetaimi.

Pööra tähelepanu toidu koostisele. Nimekiri peaks olema võimalikult lühike ja lihtne. Soovitatav on vältida teravilja (või anda seda võimalikult vähe) ja hoida süsivesikute tarbimine minimaalsel tasemel. Koerte toit peab sisaldama oomega-3 ja oomega-6 küllastumata rasvhappeid ja vitamiine, mis on organismi toimimiseks hädavajalikud. Lisaks on olulised ka mikroelemendid ja abrasiivained. Hea toit ei tohiks sisaldada säilitusaineid, toiduvärve ega aroomaineid.

Koera seedesüsteem on kohanenud peamiselt loomsetest valkudest ja seejärel loomsetest rasvadest koosneva toiduga. Need ained imenduvad kõige kergemini ning organism kasutab neid efektiivselt. Palju loomset valku sisaldav toit on koerale väga toitev. Seetõttu on see pikas perspektiivis tõhusam ja tasuvam. Madala kvaliteediga toidu korral tunneb lemmikloom end näljasena ning tal on pidev isu, nii käib ta inimeste laua ääres toitu palumas.

Kuivtoidu pakenditele on märgitud toitumissoovitused. See on oluline teave, kus on arvesse võetud nii erinevaid koerte tüüpe kui ka toidu omadusi. Pea meeles, et iga koer on erinev ja reageerib ka toidule erinevalt. Omanik tunneb oma koera kõige paremini ning peaks jälgima tema tervislikku seisundit. Vastavalt sellele tuleb kohandada ka toidu kogust. Tootja poolt soovitatud annust saad kohandada vastavalt koera vajadustele, vähendades või suurendades seda 10-20% võrra.

Ei tasu sundida koera sööma toitu, mis talle ei maitse, pealegi on valik väga lai ja võimaldab leida konkreetsele koerale sobivaima toidu. Kui ilmnevad allergilised reaktsioonid, toidutalumatus, probleemid väljaheidetega või järsud söögiisu muutused toidu vahetamisel, tuleb veterinaariga nõu pidada ja seejärel toitu vahetada.

 

 

1 2 3 4 5 6 7 8
... 26
-74%
Royal Canin mini Adult 8 kg

**** *

38.80
149.00
-71%
JOSERA Dog Miniwell 15kg

*****

45.90
159.80
-71%
JOSERA Dog High Energy 15 kg
45.00
154.80
-70%
Josera Dog Family Plus 15 kg
46.60
154.80
-70%
Josera Lambaliha ja riis 15 kg

*****

47.50
159.80
1 2 3 4 5 6 7 8
... 26