TASUTA kohaletoimetamine
tellimusele alates 45 EUR
TAGASTUSGARANTII
30 PÄEVA JOOKSUL!

Categories

Naujausi straipsniai:

Klientų atsiliepimai

Lhasa apso - kõige olulisemad andmed tõu kohta

Lhasa apsot peeti pikka aega Tiibeti erakordseks aardeks. Nad saabusid Euroopasse 1930. aastatel. Need on väikese suurusega koerad, kellel on ilus pikk karvkate. Neid iseloomustab suur tundlikkus. Nad on õrna loomuga. Nad on rahulikud ja tasakaalustatud. Nad armastavad, kui neid silitatakse ja nendega mängitakse.

Lhasa apso kohaneb kergesti iga omaniku keskkonna ja elustiiliga, seega on ta hea elukaaslane nii eakale inimesele kui ka lastega perele. Tema lopsakas karvkate nõuab regulaarset hooldust. Sellele tuleb kulutada palju aega. Selle tõu koerad elavad kuni 18 aastat ja ei ole toidu või elamispinna suhtes väga nõudlikud.

Täiskasvanud lhasa apso, kellel on vibu peas.width= 

Lhasa apso - tõu lühike ajalugu

Lhasa apso tõugu oli Tiibetis aastaid austatud ja lugupeetud. Neid peeti hea õnne sümboliteks ja usuti, et nad on surnud munkade järgmised kehastused, mistõttu neid neljajalgseid koeri leidus ainult aristokraatide valdustes ja budistlikes templites. Neid ei saanud kaubelda. Lhasa apso võis olla kingituseks ainult tänutäheks. Nad tulid Euroopasse tänu inglise kolonel Baileyle. 1928. aastal sai ta koerad Tiibeti templi munkadelt. Viis aastat hiljem asutati Ühendkuningriigis tõuklubi ja algas nende aretamine. Esimene lhasa apso koer tuli Poolasse 1970. aastatel. Seni on see tõug meie riigis vähe tuntud. Rahvusvahelises Kennelliidus on lhasa apso klassifitseeritud IX rühma - dekoratiiv- ja seltsikoerad ja 5. sektsiooni - tiibeti tõud. Neile anti standardnumber 227.

 

 

Milline näeb välja lhasa apso koer?

Lhasa apso on väikesed koerad. Täiskasvanud üksikisikud jõuavad:
● emasloomad 18-28 cm pikkused ja 4-6 kg kaaluga,
● koer 20-30 cm kõrgune ja 5-7 kg kaaluv.

Lhasa apso koeral on üsna piklik keha, lühikesed, sirged ja tugevad jäsemed. Vaatamata oma massiivsele ja madalale kehale on ta üsna vilgas. Talle on iseloomulik suhteliselt suur pea, mis on kaetud rohke karvastikuga; tal on silmade kohale langev karvastik ja paksud vuntsid. Selle tõu esindajaid iseloomustab rikkalik karvkate. Karvkate on pikk, sirge ja kõva ning aluskarvkate on väga tihe. On iga juuksevärviga inimesi valgest mustani. Kõige hinnatum karvkate on lõvi värvi punakas-kuldne. Lhasa apsodel on tumedad, keskmise suurusega, üsna kumerad silmad ja rippuvad kõrvad. Rikkalikult karvane saba on üle selja.

 

Lhasa apso lamab palliga murul.

 

Lhasa apso - käitumine ja iseloom

Lhasa apso tõugu koer on väga kohanemisvõimeline. See sobib ideaalselt iga omaniku kõrvale. Tänu oma tasakaalustatud ja rahulikule iseloomule võib see olla kaaslaseks eakatele inimestele. Ta sobib hästi ka lastega peresse, sest talle meeldib mängida ja silitada ning ta on soe ja mänguhimuline. Ta kiindub tugevalt oma inimperekonda. See on intelligentne loom, kes õpib kiiresti. Koolitus nõuab siiski järjepidevust ja regulaarsust, sest mõnikord võib ta olla kangekaelselt ja enesekindlalt käituv. Kodus ei ole koer väga haukuv, kuid kui ta tajub ohtu, haugub ta valjult häirega. Tiibetis kohtab terminit Apso Seng Kye, mis tähendab "valvekoer, kes karjub nagu lõvi". Lhasa apso esindaja on mõnikord võõraste suhtes umbusklik. Ta oskab vahet teha oodatud külalise ja kutsumata sissetungija vahel. Tal on vähe raskusi teiste loomadega läbi saada. Seda iseloomustab halvasti arenenud kiskjainstinkt.

 

 

Lhasa apso - tervis ja hooldus

Lhasa apso eeldatav eluiga on 14-18 aastat. Selle sagedasemate haiguste hulka kuuluvad kaasasündinud hüdrotsefaalia, progresseeruv võrkkesta atroofia, nasolakrimaalsete kanalite ummistus ja silmalaugude tagasitõmbumine. Koer näitab suurt vastupidavust nii madalatele kui ka kõrgetele temperatuuridele. Lhasa apso ei vaja palju füüsilist tegevust. Igapäevastest jalutuskäikudest piisab, kuigi ta osaleb rõõmuga tegevustes, mis pakuvad rohkelt stiimuleid ja ergutusi, nagu näiteks koeratants või maiustuste otsimine. Lhasa apso ei ole raske koer toitumise või pidamise mõttes. Oluline on, et tema toitumine oleks tasakaalustatud ja eakohane. See toimib hästi nii linna- kui ka maapiirkondades. Rohke karvkate nõuab põhjalikku hooldust. Soovitatav on regulaarne vannitamine, keskmiselt kord kuus, igapäevane harjamine ja iganädalane kammimine. Rippuvad kõrvad vajavad suuremat hoolt. Neid tuleb regulaarselt puhastada ja karvad eemaldada.

 Olga Dąbska