TASUTA kohaletoimetamine
tellimusele alates 45 EUR
TAGASTUSGARANTII
30 PÄEVA JOOKSUL!

Categories

Naujausi straipsniai:

Klientų atsiliepimai

Mis oli koertele kõrvade ja saba lõikamise eesmärk?

Varem oli kõrva ja saba kärpimine väga populaarne protseduur, mis hõlmas paljusid tõuge - eriti neid, mida kirjeldatakse kui kaitsvaid. Mis oli selle protseduuri eesmärk ja miks ei ole see tänapäeval Poolas lubatud?

Kuni mõne aasta taguseni puudutas kõrvade kärpimine kutsikasena mitmeid tõuge. Õnneks on see protseduur loomade hüvanguks nüüdseks keelatud. Loe, mida see protseduur hõlmas, millistele tõugudele kõrvad kärbiti ja mis oli selle taga.

 

Pitbull kärbitud kõrvadega. 

Mis on kõrva ja saba kopeerimine?

Kopeerimine hõlmab kõrvade ja saba kirurgilist lõikamist, et anda neile teistsugune kuju. See ei olnud kunagi hädavajalik - ainus põhjendus oli soov saavutada koerale inimlik välimus. Protseduur hõlmas rohkem kui tosinat tõugu. Kopeeritud kõrvadega koer sai tavaliselt ähvardavama välimuse - seetõttu läbisid protseduuri tavaliselt koerad, keda peeti kaitsevõimeliseks. Kuidas see praktikas välja nägi? Kutsikad pandi enamasti spetsiaalse kirurgilise noa alla. Kui neil tuli saba kärpida - siis võimalikult kiiresti, ja kõrvade kopeerimine toimus umbes 10 nädala vanuselt. Oluline oli, et saba ja kõrvad moodustavad kõhred oleksid veel suhteliselt pehmed. Pärast protseduuri kandis koer mitu nädalat sidet.

 

Milliste tõugude kõrvad on kopeeritud?

Kopeeriti ainult valitud tõuge. Nende hulka kuulusid dobermann, bokser, pitbull, cane corsosaksa lambakoer, argentiina koer, kanaari koer või kesk-Aasia lambakoer. Praegu on Poolas absoluutne keeld kõrva ja saba kärpida ning see kehtib kõigi tõugude kohta.

Dokitud kõrvadega Cane Corso.

 

Mis oli kõrvade kopeerimise eesmärk?

Kõrvade kopeerimise peamine eesmärk oli esteetiline - ja isegi tänapäeval sisaldavad mõned tõustandardid riikides, kus see on lubatud, seda. See traditsioon on nii sügavalt juurdunud, et paljud inimesed on veendunud, et kärbitud kõrvadega koerad näevad välja just nii, et geneetika - ja mitte inimene - on neile sellise välimuse andnud.

Selle tava kaitsjad esitavad ka muid argumente. Peamine neist on mure koera pärast võitluse või jahipidamise ajal - koer ei saa saba või kõrva hammustada. Kuid see argument ei ole kuigi mõistlik - paljud jahikoerad on ju ikkagi pikkade, rippuvate kõrvade ja pika sabaga ning need ei ole takistuseks. Teine argument on kõrva kaitsmine sõrmuse eest. Ja siin on tõepoolest tõsi, et rippuvate kõrvadega koerad on sellele altimad - kuid see on nende loomus. Piisab sellest, kui neid sagedamini pesta ja silma peal hoida - nii radikaalselt kui kopeerimine ei ole vaja tegutseda.

 

Alates millal ei saa koera kõrvu ja saba kopeerida?

Poolas on kõrvade lõikamise keeld kehtinud alates 2012. aastast ja see kehtestati loomakaitseseaduse muudatuse tulemusena. Loomakaitseseaduse artikli 6 lõikes 1a on sätestatud, et kirurgilisi protseduure, mille eesmärk on üksnes looma välimuse muutmine - seega muu hulgas saba ja kõrvade kopeerimine - võib liigitada loomade väärkohtlemiseks.

Sarnane keeld kehtib paljudes teistes riikides üle maailma. Kus on kõrvade ja saba kopeerimine lubatud? Ainult USAs, Kanadas, Mehhikos, Hiinas ja Venemaal.

 

Millised on kõrvade ja saba kopeerimise puudused?

Me ei taha isegi mainida loomade väärkohtlemise küsimusi - ja me võiksime tegelikult sellega lõpetada. Kuid tasub mainida ka teisi selle menetluse tagajärgi. Koertel, kellel on kopeeritud saba ja kõrvad, on probleeme teiste koertega suhtlemisel - on ju saba üks olulisemaid koerte suhtlusvahendeid! Lisaks võtavad sellised koerad ähvardava või isegi agressiivse välimuse, mis võib tekitada probleeme varjupaigast vastuvõtmisel - inimesed lihtsalt kardavad neid.

 

Dokitud kõrvadega pitbull.

 

Kopeeritud kõrvad ja saba vs. osalemine näitustel?

Koerad, kellel on kärbitud kõrvad ja saba ja kes on sündinud pärast keelu kehtestamist, diskvalifitseeritakse automaatselt kõikidest Poola näitustest. Neid võib lubada ainult erandjuhtudel, näiteks kui kõrva kärpimine oli elupäästev protseduur. Maailma näitustel on erandiks koerad, kes on pärit riikidest, kus kopeerimine on endiselt lubatud. Mõnikord lubatakse väljaspool meie riiki ka Poola koeri näitustel osalema, kuid see teema on väga vaieldav.

 

Kõrva ja saba kopeerimine - tervisega seotud kaalutlused

Nagu igas olukorras, on ka kõrvakopeerimise puhul erandeid. Võib esineda juhtumeid, kus kõrva või saba kopeerimine on soovitatav meditsiinilistel põhjustel. Kuna meditsiinilised näidustused on olnud aastaid mokkamööda, siis nüüd kaasneb sellega, et loomaarst koostab täpse dokumentatsiooni ja õnneks piirab see tõhusalt ebaseaduslikku (ja julma) protseduuri.
Natalia Bąk

Comments

Nerasta atsiliepimų

Uus postitus