TASUTA kohaletoimetamine
tellimusele alates 45 EUR
TAGASTUSGARANTII
30 PÄEVA JOOKSUL!

Categories

Naujausi straipsniai:

Klientų atsiliepimai

Napoli mastiff (mastino napoletano) - Encyclopedia of dogs

Napoli mastif kuulub 2. sektsiooni, mis on molossi mastif. Seda koera iseloomustab rahulik iseloom, kuigi iidsetel aegadel kasutati teda elanikkonna kaitsmiseks metsloomade eest. Praegu on tegu peamiselt valvekoeraga ja üllatuslikult ka perekoeraga. See võimas ja sama ilus moloss saab lastega suurepäraselt läbi ja kiindub majapidamisse. 

 Must neapoliitlasest mastif.

 

Napoli mastiffi koeratõu ajalugu

Napoli mastiff on üks vanimaid koeratõuge üldse! Tema päritolu on seotud sumerite rahvaga, kes 6000-2000 eKr moodustasid Mesopotaamias hästi organiseeritud kultuuri. Juba sumerid omasid neid võimsaid koeri ja kasutasid neid oma valduste kaitsmiseks ning samal ajal lõvide ja teiste loomade küttimiseks. Koeri iseloomustas nende sitkus, osavus ja tohutu jõud. Vaatamata oma kompaktsele ja massiivsele kasvule oli see tõug kiire ja täpne jooksu ajal. Mesopotaamias peetud lahingute ajal võtsid võitnud armeed koerad endaga kaasa ja sel moel võttis neid teiste seas ka Julius Caesar, kes armus neisse sarnaselt inglise mastiffidele.
Enamik seda tüüpi koertest toodi tänapäeva Napoli ümbrusse - sellest ka tõu nimi.

Vaatamata nii pikale ajaloole töötati tõustandard välja alles 1949. aastal ja seda tunnustas FCI 1971. aastal.

 

Napoli mastiffid - kaal, pikkus ja muster

Napoli mastiffi välimus on eksimatu. Täiskasvanud neapoliidi mastiffi kehakaal on 60-70 kg isastel ja 50-60 kg emastel. Selle tõu koera kehapikkus on vaid veidi suurem kui tema pikkus. Säärelaiust saavutab neapoliidi mastiffi isane koer 65-75 cm, emane aga 60-68 cm.

Pea on suur, lai, kuid lühike ja tugeva jalaga. Suhteliselt kogu peaga on mastiffi kõrvad üsna väikesed, kolmnurksed ja külgnevad. Iseloomulikuks tunnuseks on rohke, rippuv nahk kaelal, kus see moodustab täiendava lõua. Selg on sirge, laia rinnakorviga. Jalad väga tugevad, kehaasend kindel. Saba on väga pikk, ulatudes isegi sääreni. Värvus on tavaliselt halli, musta, harva ka pruuni värvi ja valgete laikudega.


Napoli mastiff kõnnib tavaliselt väga aeglaselt, laisalt ja lohakalt. Tema kõnnak muutub aga jooksmisel - siis on ta dünaamiline ja sihikindel.

Napoli mastiffi kõrvad ja saba on sageli kopeeritud. Riikides, kus see protseduur on veel seaduslik, tehakse seda sellele tõule ka tänapäeval.

 

Napoli mastiffi mudel. 

Hercules - Napoli mastiff kantud Guinnessi raamatusse!

2001. aastal kanti neapoliitlasest mastiff nimega Hercules Guinnessi rekordite nimistusse. Ta tunnistati maailma suurimaks koeraks! Numbrid rääkisid enda eest. Koer kaalus 128 kg ja tema kaela ümbermõõt oli peaaegu meeter.
Omanikud väidavad, et neljajalgset koera ei toidetud erilise toiduga ja juba kutsikana paistis ta oma suuruse poolest märkimisväärselt silma. Aastate möödudes tema kaal ja pikkus ainult kasvasid. Omanike naaber tegi ettepaneku esitada koer Guinnessi rekordile ning selgus, et Hercules oli oma eelkäijast üle kasvanud ja teenis maailma suurima koera tiitli.

Napoli mastiffi hooldamine

Napoli mastiffi karvkate on lühike ja keha lähedal, mis teeb sellise lemmiku hooldamise suhteliselt lihtsaks. Ta nuumab kord aastas, sel juhul on soovitav tema karvkate sagedamini harutada, kasutades selleks lühikarvaliste tõugude jaoks mõeldud harju. Koera tuleks pesta nii palju kui võimalik, mitte rohkem kui kord kuus. Lisaks tasub hoolitseda voldide eest, eriti näol, tuleks kontrollida, kas nende vahele tekib põletik, neid piirkondi tasub hõõruda soolalahusega või spetsiaalsete preparaatidega. Ka koera kõrvad ja silmad vajavad hoolt, turul on saadaval tilgad ja salvid, mis aitavad neid piirkondi puhastada.

Napoli mastiffi suur kehakaal mõjutab oluliselt koera liigeste ja luude seisundit. Seetõttu on neapoliitlasel mastiffil kalduvus puusadüsplaasia probleemidele. Koera liigeseid tuleks regulaarselt kontrollida, et probleem ei muutuks tõsisemaks. Samuti on soovitatav anda lemmikloomale toidulisandeid ja vitamiinikompleksi.

 

Napoli mastiff lamab diivanil.

Napoli mastiff - iseloom

Napoli mastiff on loomult õrn koer. Ta on intelligentne, tähelepanelik ja vaatamata oma kopsakale kehaehitusele suudab ta kiiresti joosta ja end vaenlaste vastu kaitsta. Neid iseloomustab ka äärmine truudus ja usaldus oma omaniku suhtes. See on sellele tõule ja tiibeti mastifile omane tunnus, mille puhul on eriti oluline ka koera ja peremehe suhe. Kõik see muudab selle tõu sobivaks majapidamistes elavatele peredele. Ta sobib ideaalselt nii perekoeraks kui ka kinnistu valvuriks. Juba ainuüksi tema välimus tekitab koera ees hirmu.

Napoli mastiff on mittekonfrontatiivne ja ei haugu asjatult. Tal ei ole kalduvust põgeneda ega liikuda oma eestkostjate eest ära.

 

Hagridi koer?

Ilmselt seostub teile Hagridi armastatud koer Harry Potterist - Hugo. Ta oli isane neapoliitlasest mastif! Kui sa mõtled, millised on selle tõu koerad, vaata uuesti ikoonilist filmisarja. Hugo esitas oma tõugu hästi. Ta lebas palju, sõi palju, haukus vähe, vajas inimkontakti - tüüpiline mastino napoletano! 

Napoli mastiff kui majahoidja.

 Napoli mastiff - hind ja saadavus

Napoli mastiff maksab umbes 1275 euro. Mainekate kennelite kutsikate või edasiseks aretuseks mõeldud kutsikate hind võib ulatuda kuni 2125 euro.
Napoli mastiffid ei ole populaarne tõug, eriti Poolas. Kui otsime kutsikat, on soovitav pöörduda tõestatud kennelite poole, mis on registreeritud Poola Kennelliidus.

Kahjuks luuakse üha rohkem pseudo tõukoerte kenneleid, mis müüvad sageli haigeid või geneetiliste defektidega koeri. Napoli koer ei saa maksta vähem kui 1060 euro, seda tasub ostude tegemisel silmas pidada.

Napoli mastiffi igakuine ülalpidamiskulu on alates 125 euro ülespoole. Sõltuvalt koera toidu kvaliteedist ja tema seisundist. Kui mastiff haigestub, võivad ravikulud olla astronoomilised.

Loe ka: Suurimad koeratõud

Karolina Łuszczyk
Lida Pieczulis

Comments

Nerasta atsiliepimų

Uus postitus