TASUTA kohaletoimetamine
tellimusele alates 45 EUR
TAGASTUSGARANTII
30 PÄEVA JOOKSUL!

Categories

Naujausi straipsniai:

Klientų atsiliepimai

Rhodesian ridgeback (Aafrika lõvikoer) - triibuline koer seljas - Tõuentsüklopeedia

Rhodesian ridgeback on kõnekeeles tuntud kui Rhodesian. Selle tõu koerad on kõige paremini tuntud kahe asja poolest - nende kuulmatu vapruse ja iseloomuliku triibu tõttu nende karvkattel, mis tekib vastupidises suunas kasvava karvkatte tõttu.


Neid Aafrika koeri kasutati kunagi lõvide küttimiseks. Nende iseloom oli tugev ja nende füüsiline vastupidavus tohutu. Enamik neist sügavalt juurdunud omadustest kehtib tänaseni ja vaatamata nende vähesele hooldusvajadusele on rodesiakoer väga nõudlik koer muus osas.

Rhodesians traksid mägisel maastikul 

Rhodesian - lõvijahikoer

Kaljumaalingud kogu Aafrikas näitavad, et juba 4000 aastat eKr esinesid koerad, kelle seljas oli brindle. Need koerad jõudsid tänapäeva Rhodesiasse koos hotentotidega Egiptusest. Koerad pidid inimesi kaitsma nende rännakute ajal ja hoiatama neid öösel ohu eest - eriti lähenevate kiskjate ja lõvide eest. Jah, nimetus "Aafrika lõvikoer" ei tulnud mitte kusagilt. Rhodeslased hakkaksid kõhklemata jahtima endast suuremat ja tugevamat ulukit. Siiski tegutsesid nad alati rühmana. Rhodesiankarjad ajasid ulukit valju ja läbitungiva haukumisega taga ning pidid seejärel ulukit kinni hoidma, kuni jahimees saabus. 1920. aasta paiku hakati aafrika rodesiankarju Euroopasse importima. USAsse jõudis see alles pärast Teist maailmasõda tänu sinna naasnud sõduritele. 1922. aastal loodi Aafrikas esimene Rhodesian Ridgebacki Klubi. Poolas ei ole see tõug laiemalt veel tuntud, vaid mõned üksikud isendid esinevad küünoloogilistel näitustel.

 

Rodeesia siluett ja värv

Harju koer kuulub suurte tõugude hulka. Selle kehaehitus on väga lihaseline ja tugev, kohanenud sagedaste treeningutega. Koerad saavutavad kuni 70 cm, emased kuni 66 cm. Kehakaal võib ulatuda kuni 40 kg. Rhodesianil on suur ja lai pea, millel on pikk kael. Kõrvad on kõrgele seatud ja rippuvad. Silmad on pruunist kuni merevaigukollase värvusega. Koera rindkere on sügav ning jäsemed on lihaselised ja kindlad. Saba võib olla kergelt kõver.

Rhodesi koeratõule on iseloomulik selge triip seljal - see on karvariba, mis kasvab ülespoole, vastupidises suunas ülejäänud karvastikuga võrreldes. See algab koera õlgade tagant ja kulgeb kuni puusakühmadeni. Lõike suunas aheneb see õrnalt ja võib olla kuni 5 cm laiune. Oluline on, et triip oleks kogu pikkuses sümmeetriline.

Rhodesian võib olla heledast nisust kuni tumepunase värvuseni - tumedamad koerad on siiski levinumad. Väikesed heledad märgid rinnal, kõhul ja varvastel, samuti tume suu ja kõrvad on vastuvõetavad, kuid mitte soovitavad. Sellised koerad on FCI poolt aktsepteeritud, kuid saavad näitustel palju madalamaid hindeid.

 

 

 

Rhodesian ridgeback 

            Rhodesian Ridgeback - haigused

  • Roosiline ridgeback elab umbes 10-12-aastaseks ning tal on üldiselt tugev immuunsus ja hea füüsiline seisund. Siiski võivad lõvijahikoerad kannatada haiguste all, millele suured tõud on altid - liigesedüsplaasia, mao väändumine. Lisaks sellele on mõnikord mõjutatud ka rhooside seljakotkad:
  • kaasasündinud kurtus - kaasasündinud defekt, mis ilmneb juba kutsikatel.
  • kaasasündinud lihaspinge, ravimatu haigus, mida iseloomustab jäik kõnnak
  • dermoidsed tsüstid (dermoidsed sinused) - geneetiline defekt, mis võib kirurgiliselt ravimata jättes põhjustada neuroloogilisi nähte koera kasvades.
  • spina bifida

 

 

Rhodesian'i hoolduse eest hoolitsemine

Rhodesianil on väga tihe ja lühike karvkate, mis on loomulikult läikiv. Vajalik on ainult regulaarne surnud karvade välja harjamine ja vannitamine, mida võib olla vaja sagedamini kui teistel tõugudel, kuna roodesi koer on väga aktiivne ja armastab veereda.

Rhodesian ridgebackil ei ole kõrged hooldus- ja toitumisnõuded. Igapäevane toit peaks olema kõrge energiasisaldusega, lihaseline ja madala süsivesikute sisaldusega. Tasub tagada, et toidus oleks suurtest tõugudest koertele vajalik tsingisisaldus. Looduslikku päritolu glükosamiin ja kondroitiin on samuti olulised lisandid liigeste kaitsmiseks. Lõvi-jahikoera kasuks otsustades on soovitav tagada treeningrihmadtreeninghõrgutised ja suukorv, et vältida jalutuskäikudel nokitsemist.

Teid võib huvitada: Milline koera suukorv valida?

 

Liival lebab Rhodesian, mille seljal on nähtav värvilise karvkatte triip. 

Rhodesian ridgeback - iseloomustus

Rhodesian ridgeback on koerana tugeva, kuid tasakaalustatud temperamendiga. Seda ei ole lihtne käskudele kuuletuma panna ja treeningut tuleks alustada juba kutsikaeas. Siiski ei ole allumine kindel ja kindlasti mitte kõigile. Ridgeback on võõraste suhtes umbusklik ja tal võtab kaua aega, kuni ta läbi murrab. Kui ta seda teeb, osutub rhodesian ridgeback seltskondlikuks koeraks, kes otsib võimalusi mängimiseks ja silitamiseks.

Rhodesian ridgebacki koer on julge ja ei näita agressiivset ega hirmutavat käitumist. Ta on väga hea rühmas ja naudib suhtlemist teiste koertega. Probleemiks võib olla katse sotsialiseeruda teiste liikidega. Selle põhjuseks on see, et rodeojalgsed on üsna sallimatud kasside, küülikute ja teiste suhtes ning võivad isegi näidata soovi neid taga ajada. Ta mängib ja viibib hea meelega koos lastega ning on kannatlik ja kiindunud. Siiski tuleb meeles pidada, et tegemist on tõuga, mis nõuab hooldajalt palju tähelepanu, ka siis, kui teil on väikesed lapsed - üksi jäetud koer võib oma tervise poolest halveneda ja kahjuks muutuda närviliseks.

Rozedian koer ei ole haukuv, kuid ta ei sobi kindlasti elama kortermajas, karjas või kennelis. Ta vajab palju igapäevast liikumist, füüsilist ja vaimset tegevust. Suures aias käimine, sagedased jalutuskäigud, lisaks koerasport ja käskluste, trikkide õppimine ning seejärel suur annus hellust ja huvi inimese poolt - seda vajab rhodesian. Jah, roodoslane peab olema hooldaja silmapilk, kes pühendab koerale maksimaalselt aega.

 

Rhodesian jookseb ja tormab läbi lageraie 

Rodeesia ridgeback hind ja aretus

Rhodose tõugu koer ei ole kõige odavamate seas. Kutsika hinda mõjutavad tema ebatüüpiline karvkate, arvukad testid, mida kasvataja peab tegema kogu pesakonnaga, ja eelkõige väike arv Poola kennelite kohta. Rhodesian Ridgebacki kutsikad maksavad 1280 kuni 1800 euro. Rhodesian Ridgebacki kenneli valimisel tuleks kontrollida selle staatust Kennelliidus. Kasvataja juures peaks alati toimuma paar kohtumist, et saaksite tutvuda nii kasvataja, valitud kutsika kui ka ülejäänud pesakonna ja kutsikate vanemate kohta. Pidage meeles, et kasvataja peaks omama kõigi praeguste testide tulemusi.

 

 

Huvitavaid fakte rodesiakoera kohta:

  • 1936. aastal kaevati Rhodesias välja kolme Hotentoci koera jäänused, mis olid suurepäraselt säilinud - koos paksu ja punase karvkatte ning triibuga seljal.
  • „"Ridgeback" tõu nimes tuleneb iseloomulikust tigukujulisest triibust seljal - "ridge" - ja sealse karvkatte erinevast kasvusuunast - "back".


 Karolina Łuszczyk