TASUTA kohaletoimetamine
tellimusele alates 45 EUR
TAGASTUSGARANTII
30 PÄEVA JOOKSUL!

Tõukoerad

Iga koer on erinev ja iga koeraomanik teab seda. Lisaks individuaalsetele eelistustele ja erinevustele on ka koeratõugude vahel selged erinevused. Neil on erinev geneetiline taust ja nad on aretatud erinevates tingimustes. Samuti tuleb meeles pidada, et erinevatel tõugudel on soodumus eri terviseprobleemidele ja nende vältimiseks tuleks toit kohandada vastavalt konkreetsetele vajadustele.

Eri tõugudele - väikestele, keskmistele, suurtele ja hiiglaslikele - on palju täisväärtuslike toite. Igaühele on vaja veidi erinevas koguses toitaineid, eriti mineraalaineid.

 

Millist toitu valida väikestele või suurtele tõugudele?

Väikeste tõugude ja suurte või hiiglaslike tõugude kehakaal võib erineda kuni 50 kg. See on tohutu muutus koera suuruses ja arusaadavatel põhjustel on neil erinevad toiduvajadused. Iga vanuserühma - kutsikaid, täiskasvanud koeri, seeniore - erinevatest tõugudest tuleks toita erinevalt. Õnneks teevad tootjad selle meie jaoks lihtsamaks, pakkudes igale koerale ja igale eluetapile kohandatud toitu.

Kutsikad vajavad kõrge valgu- ja rasvasisaldusega toitu. Suurte tõugude kutsikatel peaksid olema siiski piiratud valguvarud, et vältida nende liiga kiiret kasvu ja arenguprobleemide tekkimist. Oluline on kaltsiumi ja fosfori suhe, mis peaks olema väiksem kui väikestel tõugudel. See võimaldab luustikul korralikult areneda. Väikeste tõugude kutsikate puhul ei kehti nii ranged toitumisreeglid ning valgu- ja rasvasisalduse piiranguid ei soovitata.

Kõikide tõugude puhul vajavad vanemad koerad aeglasema ainevahetuse tõttu vähem energiarikast, kuid sama tasakaalustatud toitumist. Loomsed valgud, rasvad ja lisandid peaksid olema peale kerget kuumtöötlust hästi seeditavad. Sõltuvalt tõust võib Sinu koer vajada veidi teistsugust vitamiinide ja mineraalainete suhet.

Täiskasvanud tõupuhaste koerte toit on üks suurimaid toidugruppe turul. Täiskasvanud koerad vajavad lihapõhist, tasakaalustatud toiteväärtusega toitu.

Tõupuhaste koerte puhul ei lähtuta toidu valikul mitte ainult vajadustest koera konkreetses eluetapis, vaid ka koera suurusest - suurt tõugu koerale, näiteks saksa lambakoerale, tuleks anda teistsugust toitu kui väikest tõugu koerale, näiteks yorkshire'i terjerile. Samuti tuleb toidu valikul lähtuda karvkatte pikkusest. Erinevused on nähtavad toote analüütilises koostises. Kuna iga koer, olenemata tõust, on kiskja, peaksid nad kõik liha sööma. Samuti, sõltuvalt konkreetsetest vajadustest (nt pikk karv, halb seisund, lühikesed jalad või eelsoodumus liigesehaiguste tekkeks), on need toidud erineva mineraalainete, aminohapete ja muude ainete sisaldusega.

Märg või kuiv koeratoit?

Valik peaks sobima nii omanikule kui ka koerale. Kuivtoitu on mugavam pakkuda ja see säilib kauem. Märgtoit sobib koertele paremini ja on mahedam. Seda võiks valida vanematele, haigetele, nõudlikele või noortele koertele. Neeruhaigusele altid tõud peaksid sööma märgtoitu, et hoida keha vedelikusisaldust. Suurte ja hiiglaslike tõugude puhul võib kuivtoit olla ökonoomsem. Kvaliteetne kuivtoit toidab koera kiiresti ja suurest kotist jätkub kauemaks kui purgist.

Tõupuhaste koerte toit on mõeldud konkreetsetele koeratõugudele. On väga aktiivseid, sportlikke, töökaid tõuge, kuid ka selliseid, kellele meeldib enamasti diivanil lebada. Mõlemal juhul on sööda koostis erinev. Erinev kalorisisaldus ja kokkusobivad koostisosad.

Kõigepealt tuleb pöörata tähelepanu oma koera individuaalsetele toitumisvajadustele. Igaüks on erinev ja isegi ühe tõu piires on üsna erinevaid isendeid.